II Mistrzostwa Polski Kettlebell HardStyle Challenge 2015 – Podsumowanie

30 sierpnia Bielsk Podlaski po raz kolejny stał się stolicą Kettlebell Hardstyle.
A to wszystko dzięki II Mistrzostwom Polski Kettlebell Hardstyle Challenge 2015.
Jest to jedyna tego typu impreza w kraju. W tym roku zgromadziła 36 zawodników z różnych stron Polski. Gościliśmy zawodników i zawodniczki z Olsztyna, Wrocławia, Słupska, Ełku, Ostrowa Wielkopolskiego, Nowego Dworu Mazowieckiego, Nowej Soli, Łodzi i Poznania i Białegostoku i Bielska Podlaskiego.
Poziom zawodów był dużo większy niż w roku poprzednim. Zawodnicy zaprezentowali niewątpliwie poziom światowy.
Celem Mistrzostw jest wyłonienie najbardziej wszechstronnego i najsilniejszego zawodnika i zawodniczki w Polsce.
Wynik z każdej konkurencji był dzielony przez wagę zawodnika, dzięki temu zawodnik ważący 75 kg mógł rywalizować na równi z zawodnikiem ważącym np. 95 kg.

Wyciśnięcie jedną ręką ciężaru powyżej 50 kg (Military Press), czy podciągnięcie się na drążku z ciężarem 71 kg (Pull Up) to tylko niektóre rekordy które padły tego dnia.
Należy koniecznie wspomnieć o kobietach, których wyniki wprawiały w zdumienie nie tylko publiczność, ale zawodników i sędziów, którzy mogli na żywo po raz pierwszy zobaczyć takie widowisko. Przysiad na jednej nodze (Pistol) z odważnikiem 28 kg, czy też rwanie odważnika jednorącz przez 10 minut odważnikiem 16 kilogramowym (244 powtórzenia) to tylko niektóre wyniki, które wzbudzały ogromny podziw.
Organizatorem Mistrzostw była Fundacja Kettlebell Poland z Bielska Podlaskiego oraz Centrum Kettlebell Polska z Zielonej Góry, którzy przygotowali konkurencje w formule Amator, Professional, a także sztafetę drużynową, gdzie wybrany został najlepszy 5 osobowy zespół, który otrzymał tytuł Dream Team 2015. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Urząd Miasta Bielsk Podlaski – Jarosław Borowski, który uroczyście otworzył i zamknął Mistrzostwa.

Amatorzy rywalizowali w takich konkurencjach jak wyciskanie naprzemienne dwóch odważników w ciągu jednej minuty ( See Saw Press )
Drugą konkurencją był Double Front Squat. Należało wykonać 10 przysiadów z dwoma jak największymi odważnikami. Trzecią próbą było wstawanie z odważnikiem ( TGU ). Amatorzy wypadli tutaj bardzo dobrze. Najlepszy wynik kobiet to 25 kg utrzymane w jednym ręku.
Rekord mężczyzn w tej konkurencji to 48 kg. Ostatnią konkurencją zamykającą grupę Amator był Snatch Test – koronna konkurencja, która wymaga nie tylko siły i wytrzymałości, ale przede wszystkim zimnej krwi i odporności na ból. Bardzo często zdarza się, że odważnik zdziera skórę z dłoni.
Najlepszymi wśród Amatorów zostali:
Kobiety:
Aneta Ullrich – Fitmania Olsztyn
Urszula Kiryluk – Wschodnia Siła Bielsk Podlaski
Helena Iwaniuk –Piękna Siła Bielsk Podlaski
Mężczyźni:
Adrian Zachaczewski – Fitness Club S4 – Nowy Dwór Mazowiecki
Tomasz Potoczny – Centrum Kettlebell Poznań
Damian Adamiuk – Fitmania Olsztyn

Większe emocje wzbudzała grupa Professional.
Konkurencje w tej formule były wzorowane na elitarnej grupie Top Team Poland.
1. Military Press – wyciśnięcie jak największego odważnika jedną ręką ponad głowę
2. Pistol – przysiad na jednej nodze z odważnikiem ( najlepszy wynik to 60 kg )
3. TGU – Wstawanie z odważnikiem. Ta konkurencja wzbudziła dużo emocji, nie tylko z powodu wielkości ciężaru jaki podnosili zawodnicy i zawodniczki, ale także z powodu poważnej kontuzji jakiej doznał reprezentant Nowej Soli – Aleksander Butrymowicz. Przy 2 podejściu pod ciężar 72 kg Olek popełnił mały błąd, który kosztował go wyeliminowaniem z Mistrzostw. Nacisk odważnika był tak ogromny, że kość przedramienia uległa złamaniu. Na szczęście obyło się bez większych komplikacji.
To była jedyna nieprzyjemna sytuacja tego dnia. W sporcie jak w życiu, nigdy nie wiesz co może się wydarzyć.
Ostatnią konkurencją zamykającą formułę Professional był SSST (Secret Service Snatch Test)
Snatch Test 5 minut wykonywany przez Amatorów wzbudzał duże emocje, ale 10 minut w wykonaniu Profesjonalistów to było niesamowite widowisko sportowe.
Zawodniczki miały do wyboru odważniki o wadze 12 lub 16 kg. Mężczyźni używali 20 lub 24 kg.
Wyniki były bardzo imponujące.
Katarzyna Pawlak z Poznania ustanowiła nowy rekord Polski wykonując 244 powtórzenia 16 kilogramowym odważnikiem, tym samym deklasując inne rywalki w tej konkurencji. Katarzyna przez 10 minut jako jedyna nie odłożyła odważnika. Dla porównania druga z kolei wykonała 190 powtórzeń.
W kategorii mężczyzn najwięcej powtórzeń ( 238 powtórzeń – 24 kg odważnik ) wykonał zeszłoroczny Mistrz Polski –Bronisław Olenkowicz z Olsztyna. Jednak biorąc pod uwagę wagę zawodnika to najlepszy w tej próbie okazał się Piotr Pac reprezentujący Wschodnią Siłę Bielsk Podlaski.

Podsumowując kategorię kobiet niewątpliwe Wschodnia Siła zdominowała konkurencję:
Urszula Paszko – Piękna Siła Bielsk Podlaski
Sylwia Kalinowska – Wschodnia Siła Białystok
Patrycja Tołłoczko – Wschodnia Siła Białystok
W grupie mężczyzn zeszłoroczny Mistrz nie oddał pierwszego miejsca i wyjechał ponownie ze złotym kettlem:
Bronisław Olenkowicz – Fitmania Olsztyn
Krzysztof Bajera – CrossFabric Łódź
Piotr Pac – Wschodnia Siła Bielsk Podlaski

Nowością w tym roku była sztafeta drużynowa składająca się z 3 mężczyzn i 2 kobiet.
Celem było wyłonienie najlepszego Teamu, który miał do wykonania 5 zadań. Zawodnicy mieli swobodę w doborze osób do poszczególnych konkurencji. Emocje i doping publiczności podniósł na duchu drużynę Wschodniej Siły z Bielska Podlaskiego, która do samego końca zajmowała drugą pozycję. Ostatnia konkurencja w sztafecie (Spacer Śmierci) była decydująca. Nie bez kozery taka nazwa zadania. Zawodnicy byli na skraju wyczerpania. Spacer z dwoma odważnikami o wadze 24 kg i podrzut co 25 metrów był morderczym wysiłkiem. Kuba Kozłow, niepozornie wyglądający uczeń Bielskiego ZS nr 3 pokazał czym jest siła ze wschodu. Nikt nie spodziewał się, że ten drobny chłopak w porównaniu z muskularnymi zawodnikami innych teamów ma jakiekolwiek szanse. Wschodnia Siła rozgromiła resztę nie pozostawiając wątpliwości. Dream Team 2015 to: Marzanna Wieczorek, Urszula Paszko, Piotr Pac, Jakub Sawicki i Jakub Kozłow.
Publiczność mogła również podziwiać pokaz sportowy zaproszonych gości. Street Workout Hajnówka to grupa chłopaków, którzy zaprezentowali swoje umiejętności na drążku czy też poręczach. To zupełnie inny rodzaj siły, który zrobił wielkie wrażenie wśród publiczności.
Dzieci miały możliwość spróbowania swoich sił w specjalnie przygotowanej konkurencji, gdzie zadaniem było przejści nad rozstawionymi odważnikami. Dorośli również mogli sprawdzić swoją siłę, próbując podnieść jak największy odważnik ponad głowę.

W czasie trwania Mistrzostw odbyła się również licytacja na rzecz chorej Anny Bolesty. Udało się zebrać 791 zł.

Podsumowując całe wydarzenie. Po raz kolejny Bielsk Podlaski pokazał się z dobrej strony na arenie ogólnopolskiej nie tylko od strony zawodników, ale także organizacji całej imprezy.
Publiczność dopisała frekwencją i zaangażowaniem, zawodnicy dali z siebie wszystko ustanawiając nowe rekordy Polski. Oby więcej takich inicjatyw. Taka forma prezentacji sportowej jest doskonałym przykładem dla dzieci, młodzieży, a także dorosłych. Mogliśmy obserwować zdrową rywalizację i świetną atmosferę wśród startujących zawodników. Wszyscy gratulowali sobie udanego występu i cieszyli się z wyników i rekordów innych. Wielu zawodników z pewnością stało się wzorem dla innych.
Cel został osiągnięty. Kettlebell Hardstyle i Bielsk Podlaski staje się co raz bardziej znany. Zawodnicy już zapowiedzieli swój udział w kolejnych zawodach.
III Mistrzostwa Polski już za rok.
Do zobaczenia

SIŁA !!!

Leave A Comment

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

css.php